Roma’yı Sonsuza Kadar Değiştiren Adam; Tiberius Gracchus

senatoRoma yaklaşık 500 yıl boyunca cumhuriyet ile yönetildi. Bu yönetim şeklinde hiç kimse mutlak gücü elinde bulunduramazdı. Gücü elinde tutmak isteyenler seneto tarafından suikast düzenlenip öldürülüyordu.Sezar da bu şekilde öldürülmüştü. Bu defa senatonun hışmına uğrayacak olan genç Tiberius Gracchus‘tu. Suçu ise Romalı asillerin aşırılılıklarına saldırarak Roma‘yı sonsuza kadar değiştirecek güçlü bir devrim başlatmaktı.

M.Ö 146 yılında iki büyük düşman Roma ve Kartaca Kuzef Afrika topraklarında karşı karşıya geldi. Tiberius henüz genç olduğu için orduya General Scipio Aemilianus komuta ediyordu. Kartaca sokaklarında iki düşman büyük kapışma içine girmişlerdi. Kilitlenmeyi kırmak için General Scipio şehrin yakılması emrini verdi. Antik kaynaklar, sokakların nasıl kanla dolduğunu yazdılar. Savaşın başlamasında altı gün sonra Kartacalılar teslim oldular.

Bir kaç ay içinde bu büyük medeniyetten geriye hiçbir şey kalmadı. Serveti yağmalandı ve insanları köleleştirildi. Roma yaklaşık 600 yıl daha dünyaya hükmetmeye devam edecekti.

Roma’ya gelen yağmalarla beraber zenginler daha da zenginleşirken sokakta yaşayanların sayısı artıyordu. Zenginler ve yoksullar arasında uçurum vardı. Zenginler yoksulların topraklarına el koyuyorlardı ve bu şekilde binlerce kişinin toprakları ellerinden alınıyordu. Bu durum Tiberius‘u çok huzursuz ediyordu.

Tiberius İspanya’da çıkan isyanı bastırmak üzere orduyla yola çıktı. İspanya’da yerli kabile olan Numantinler ile karşılaştı. Fakat mücadele bir felaketti. Konsül Mancinus 20.000 kişlik birliğini emniyete almaya çalışıyordu. Fakat bütün ordusu barbarlar tarafından kuşatılmıştı. Konsül Mancinus’un tek şansı barış yapmaktı. Barbarlar yalnızca Tiberius ile görüşmeyi kabul ettiler. Tiberius görüşmenin sonunda barbarları barışa ikna etmeyi başardı.

Roma’ya dönen Tiberius kurtardığı askerlerin aileleri tarafından bir kahraman gibi karşılandı. Fakat sonra senato huzurunda mahkemeye davet edildi. Barbarlarla anlaşma yapılmasının Roma’yı küçük düşürücü bir hareket olarak gören senato mahkeme sonunda Mancinus‘u suçlu buldu. Tiberius ise seneto önünde küçük düşürüldü. O sadece doğru olanı yapmıştı. Fakat senato her zaman olduğu gibi yine çıkarlarını ön planda tuttu. Fakat bir gerçek vardı ki o da; Tiberius halk tarafından bir kahraman olarak görülmesiydi.

TiberiusRoma’da her yıl, insanların haklarını savunmak için on kişi seçilirdi. Fakat bunlardan çoğu senatonun adamları olurdu. Tiberius M.Ö 133 yılında yargıçlık için aday oldu ve kazandı. Tiberius’a karşı ise seneto Tiberius’un çocukluk arkadaşı olan Octavius‘u yargıç yaptı.  Tiberius yargıç olunca toprağı zenginden alıp yoksula veren yasayı oylamaya sundu. Kabul edilmesi için bütün yargıçlar tarafından onaylanması gerekiyordu. Fakat oylamayı Octavius veto etti . Bunun karşılık tepki olarak Tiberius yapılan diğer oylamaları veto ederek bir kaos ortamının oluşmasına zemin hazırladı.  Halkın öfkesi giderek artıyordu.

Tiberius Gracchus halkı arkasına aldı ve bunu çok iyi bir şekilde kullandı. Daha önce kalabalığı bu şekilde kullanan hiç kimse olmadı. Artık herşey kontrolden çıkmıştı. Tiberius adeta imparatorluğun kalbini durma noktasına getirdi.

Tiberius, Octavius’un görevinden azledilmesi için sunduğu oylamayı kazandı. Böylece toprağı zenginden alıp yoksula verecek olan toprak reformu kısa sürede yasalaştırıldı.

Bütün bunlar olurda toprakları alınacak olan zengin senato üyeleri hiç boş dururlar mı? Senato insanlara Tiberius‘un cumhuriyeti yıkıp kral olmak için kendilerini kullandığına inandırmak için her türlü yolu denedi. Onu taç giyerken gördüklerini söylediler. Evet senatonun karalama kampanyası hızla destek kazanıyordu.

Daha düne kadar Tiberius‘un arkasında olan halk bu defa ona cephe alıyordu. Tiberius‘a karşı yapılan saldırı daha yıkıcı olamazdı. Romalılar, hiçbir bireyin gücü tek başına elinde bulundurmamasına tutkuyla inanıyorlardı. Cumhuriyette, kral olmayı istemekten daha büyük bir günah olamazdı. Roma artık bir iç savaşın eşiğindeydi. Bir tarafta Tiberius’u destekleyenler diğer tarafta onun bekleyen bir tiran olduğuna inananlar.

Tiberius‘un yargıçlık görevi de sona ermek üzereydi. Yanlızca bir kez yargıç olma hakkı vardı. Fakat o yine yargıç olmak için oylama yapılmasını istedi. Oylama yapılacağı sırada korumasına kendisine ihtiyacı olduğuda başının üstüne dokunacını söyledi. Bunu söylerkende aynı zamanda elini başının üzerine koydu. Fakat senato onun kendini kral ilan ettiğini, yardımcılarından tacını istediğini söyledi.

republic12M:Ö 133 yılında bütün senato üyeleri  Tiberius‘a saldırarak onu oracıkta linç edip öldürdüler.

Tiberius Gracchus için cenaze töreni yapılmadı, görkemli nutuklar olmadı. Cesedi Tiber nehrine atıldı.

Tiberius Gracchus Roma’yı sonsuza kadar değiştirmişti. Cinayeti kalabalıkların gücünü serbest bırakmıştı. Onun ölümünden sonra Roma’yı tekrar bir araya getirmek 100 yıl sürecek ve Roma’nın yeni yönetim şekli imparatorluk olacaktı.

NOT : Yazı BBC’nin “İmparatorluk Roma’nın Yükselişi ve Çöküşü” adlı belgeselindeki anlatımlardan oluşmaktadır.

“Roma’yı Sonsuza Kadar Değiştiren Adam; Tiberius Gracchus” üzerine 8 yorum

  1. Tarihi araştırmalarda ilk olarak belgelere bakılır.Yazıya dökmeniz bu yönde bir çalışma.Teşekkürler.

  2. Helal olsun yarın sınavım vardır unutmuştum belgeseli izlemek yerine okuyup hatırladım sağolasın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir