Akitanya Dışa Bağlı Bir Ekonomi ve Tabiki YÜZYIL SAVAŞLARI

images[1]100 yıl savaşları Fransa’nın 26 bölgesinden biri olan Akitanya(aquitania) ve Flandr bölgelerinin ekonomik olarak İngiltere Krallığı’na bağlı olmasının bir sonucudur yada asıl nedenidir denilebilir.Bir Akitanya dükü olan İngiltere kralı III.Edward’ın Fransa tahtında hak ilan etmesi ile sorun patlak vermiştir.1337 de başlayan ve adı 100 yıl olmasına ragmen 116 yıl süren bir feodalite ve hanedan savaşadır. Savaşta Fransız baronlarının III.Edward’ı istememelerinin yerine VI.Philippe’i seçmeleri önemli bir etkendir.1330 da III.Edward annesi İsabella of France’ı sürgüne gönderdi ve sevgilisi olan Martimer’i idam ettirdi.Fransa’nın 1336 da Crecy de ilk toprak kaybetmesi ile başlamıştır.Poitiers’ide kayben Fransızlar(1356) II.Jean’i esir aldılar ve Fransızlar zoor bir anlaşmaya imza atmak zorunda kaldılar(1360).

Bretigny anlasması ile cok büyük toprak kaybeden Fransızlar 1374’ten önce kaybettikleri toprakların hepsini geri aldılar.İngiltere kralı V.Henry yeniden Fransa’ya saldırarak Agincourt savasını alarak (1415) Normandiya’yı aldı.Troyes Anlaşması imzalanmak zorunda kalındı ve tahtın varisi VI.Henry olarak kabul edildi(1420).Daha sonraları 1436 da Paris’in alınması 1450 de Normandiya’nın alınması ile savaşlar fiilen sona ermiş ve hiç bir anlaşmaya gerek duyulmamıştır.Ancak daha sonraları İngiltere’de Çifte Gül savaşları boy gösterecektir.

Werden sie angenommen, wird https://schreib-essay.com/ der hauptantrag in der geänderten fassung zur abstimmung gestellt.

“Akitanya Dışa Bağlı Bir Ekonomi ve Tabiki YÜZYIL SAVAŞLARI” üzerine 2 yorum

  1. Güzel bir konuyu ele almışsınız; ama bu tür savaşların siz de bilirsiniz ki bir dönüm noktası vardır. Açıkçası ben hem bu dönüm noktası hemde savaşın dunya için artı eksilerini de kısa kısa yazmanızı beklerdim. Sonuçta dunya tarihinde büyük rol oynayan iki devletten bahsediyoruz.

  2. konun diger ayrıntıları da ozet seklınde gelecek ve onemlı noktaları vurgulanmaya calısılacaktır tskurler ılgınze…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir