Scaphism

Scaphism, kayık olarak bilinir. Acı çektirerek öldürmeye dayalı eski bir Fars idam yöntemidir. Adı Yunanca Skaphe, yani içini oymak anlamına gelir.

Çıplak kişi arka arkaya gelen çift dar kürekli kayıklara kafasından, ellerinden ve ayaklarından sıkıca bağlanır. Şiddetli ishal geliştirme noktasında süt ve bal yemeye zorlanır ve böcekleri çekmek için korumasız şekilde beden üzerine daha çok bal sürülürdü. İdam edilecek kişi daha sonra durgun bir göl üzerinde ya da güneşe karşı maruz bırakılır. Daha çok böcek çekmek için, savunmasız kişilerin dışkıları konteyner içinde biriktirilir, yani böcekler onların maruz bırakılmış ve gittikçe artan kangren etlerini yerler ve beslenirler.

Her gün bazı durumlarda işkenceyi uzatmak icin beslenmeleri tekrarlanacaktır, yani onların ölümü su kaybından ya da açlıktan değildir. Ölüm, sonunda gerçekleşirse, muhtemelen susuzluk, açlık veya şok yüzündendir. Tipik olarak sayıklaması bir kaç gün içinde başlar.

Diğer bir rivayete göre, kişiyi böcekler yemedi; ısıran ve sızlatan eşek arılarını insanlar üzerine çekmek için beden üzerine bal döküldü.

Scaphisim tarafından ölmek çok acıtıcı, küçük düşürücü ve uzun sürer.

Bu anlatınlar Plutarch’ın kendi yazmış olduğu  Artaxerxes ‘in biyografisinde geçmektedir.

NOT : Bu yazı Wikipedia ‘dan çevrilmiştir. Çeviride hatalar olabilir, yanlış çevrildiğini gördüğünüz yerleri bildirirseniz sevinirim .

Çeviriyi yapan Hasan Kaplan’a teşekkürlerimi sunarım.

“Scaphism” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir