TÜRKİYE’DEKİ BÜYÜK SUİKASTLER

Büyük ülkemizin büyük insanları birçok faali meçhul cinayete kurban gitmiştir. Bunlardan bir kaçını sizlere sunacağım. Buradaki vatan evlatlarını gördükçe “Türkiye’de hiçbir başarı cezasız kalmaz.” sözü aklıma geliyor.

ABDİ İPEKÇİ

1929 Yılında İstanbul’da doğmuştur. Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra, hukuk fakültesini bitirmiştir. 1961 senesinde 1 Şubat 1979 tarihine kadar Milliyet gazetesinin başyazarlığını yapmıştır. 1 Şubat 1979 gecesi Maçka’da ki evinin yakınlarında Mehmet Ali Ağca tarafında öldürülmüştür.

ABDULLAH ÇATLI

1959 Yılında Nevşehir’in Çat ilçesinde doğmuştur. 1977 yılında Ülkü Ocakları Ankara İl Başkanlığını, 1978’de Ülkücü Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcılığına getirilmiştir. MİT’le beraber çalışarak Asala terör örgütünü dağılmasına sebep olmuştur. 3 Kasım 1996 yılında malum Susurluk kazası sırasında vefat etmiştir. Nevşehir’deki Necdet Ersan mezarlığına gömülmüştür.

ADNAN KAHVECİ

1949 yılında Trabzon Sürmene ilçesinde doğmuştur. Çok zeki ve çalışkan olduğundan dolayı hayatı hep birincilikle geçmiştir. ABD’de Elektrik Mühendisi olarak mezun olmuştur. Daha sonra da profesörlük tezini vererek orada çalışmıştır. Türkiye’ye geldikten sonra Boğaziçi Üniversitesine öğretim görevlisi olarak bulundu. 12 Eylül döneminde Başbakanlık Danışmanlığına atandı. Daha sonra 46,47 ve 48 hükümetlerinde görev almıştır. Devlet ve Maliye Bakanlığını yapmıştır. 5 Şubat 1993 tarihinde Bolu-Gerede otobanında ters yola girerek kaza yapmış ve bu kazada vefat etmiştir. Ölümü sırasında yanında hiçbir koruma bulunmaması ve yeni yapılmış bir otobanda ters yolda girmesi olayı şüpheli duruma getirmiştir. Askeri alanda yaptığı çalışmalarından suikasta kurban gittiği düşünülebilir.

ALİ GAFFAR OKKAN

1952 Yılında Sakarya’nın Hendek ilçesinde doğmuştur. 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisini başarı ile bitirdikten sonra 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü olarak atanmıştır. Kars, emniyet müdürlüğünü de yaptıktan sonra 18 Kasım 199 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğüne getirilmiştir. Burada PKK ve Hizbullah terör örgütlerine ağır darbeler vurmuştur. Mossad’ın bölgedeki uyuşturucu ve silah kaçakçılığını bitirme noktasına getirmiştir. Bundan dolayı 24 Ocak 2001 günü saat 17:40’ta valilik binasına seyir halinde iken yolun belirlenmiş bir noktasında 5 polis memuru ile şehit olmuştur. 7 polis memuru da bu olay sırasında yaralanmıştır. Ali Gaffar Okkan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yetiştirdiği ender vatanseverlerden bir tanesidir.

Dipnot: A.Gaffar Okkan döneminde Diyarbakır’da nevruz kutlamalarında halk Türk bayrağıyla coşup kutlarken, bugün Kürdistan bez parçası ile kutlama yapılmaktadır, aynı dönemde terör olayları dikkate şayan şekilde azaldığı göze çarpmaktadır.

ÇETİN EMEÇ

1935 Yılında İstanbul doğumlu Galatasaray mezunu. Hukuk fakültesini bitirdikten sonra, çeşitli gazetelerden görev yapmıştır. Hürriyet gazetesinde genel koordinatör olarak çalışırken 7 Mart 1990 tarihinde evinin önünde şoförü ile birlikte öldürülmüştür. Suikastı gerçekleştirilen İrfan Çağrıcı’nın İran tarafından desteklenen İslami örgütünün ameliyat (ölüm) timi sorumlusu olduğu söyleniyordu. Öldürülme sebebi net olmamakla beraber yazmış olduğu şeriat karşıtı yazılar gösterilmektedir.

EŞREF BİTLİS

1933 yılında Malatya doğumludur. 1952 yılında Kara Harp Okulunda teğmen rütbesi ile mezun oldu. Kara Harp Akademisini bitirdikten sonra Silahlı Kuvvetler akademisini bitirdi. 1978’de tuğgeneral, 1982 yılında tümgeneral, 1986’da korgeneral, 1990’da orgeneral olmuştur. 17 Aralık 1992’de Irak’ın Selahattin şehrine giderken ABD çekiç gücüne ait uçaklar tarafından taciz uçuşu yapılarak zorla Bitlis helikopter pistine indirildi. Daha sonra 17 Şubat 1993’de uçağı henüz aydınlanmamış nedenle düşmesi ile şehit olmuştur. Körfez savaşından hemen sonra Kuzey Irak – Doğu Anadolu topraklarını kapsayan bölgede çekiç güç adında askeri kuvvet yerleştirilmiştir. ABD askerleri PKK ile organize hareket edip TSK’ne ve TC’ne karşı hareketlerde bulunmuştur. Eşref Bitlis Paşa bu bölgeden çekilmelerini istediğini Turgut Özal’a bildirmiştir. Dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş ile görüş ayrılıklarına düşmüştür. Ender yetişen vatansever bir devlet adamı şehit düşmüştür.

DR. NECİP HABLEMİTOĞLU

28 Kasım 1954 Ankara doğumludur. 1977 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Basın Yayın Yüksek okulundan mezun olmuştur. 1977-78 yılında “Dilde, Fikir ve İşte” adında bir dergi yayınlamıştır. 1995-96 yılları arasında BM bir projesinde (UNOP) görev alarak Moldova’da Gaga us Türklerinin Latin Alfabesine geçişi ile ilgili olarak danışmanlık hizmeti vermiştir. 18 Mart 2002 tarihinde suikasta kurban olmuştur. Alman vakıfları ile ilgili yazdığı kitapta Bergama’da altın olaylarına değinmiş buradaki halkı ayaklandıranların Almanya vakıflarının olduğunu söylemiştir. Türkiye’de askeriyeye karşı bir sivil itaatsizlik çıkarmak isteyen Alman vakıflarını belgelerle açığa çıkarmıştır. TC Devleti bir vatan evladını daha kaybetmiştir.

RECEP YAZICIOĞLU

1948 Yılında doğmuştur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra 1968’de Aydın’da maliye memuru olarak atanmıştır. 1984 yılında Tokat’a vali olarak atanmıştır. Burada Torba bütçesi uygulaması ile Cumhuriyetten bu yana yapılan dersliklerden daha fazla derslik kazandırmıştır. 2 Eylül 2003’te trafik kazası geçirerek bitkisel hayata girmiştir. 8 gün sonra Denizli Ziraat Odası başkanı Haldun Tellioğlu ile birlikte hayatını kaybetmiştir. Erzincan valisi iken teröre karşı çok mücadele göstermiştir. “Bu Sistem Değişmeli” adında bir kitap yazmıştır.

HALİL TURGUT ÖZAL

13 Ekim 1927’de Malatya’da doğmuştur. TC. 45. Ve 46. Dönem Hükümetine Başbakanlık yapmış ardından seçilerek görevinin başında hayatını kaybetmiştir. 1952 yılında ABD ekonomi tahsili görmüştür. 1961-62 yıllarında askerliğini yapmıştır. ODTÜ’DE ders vermiştir. 1983’de Anavatan Partisini kurmuştur. Barzani’ye uluslar arası arenada rahat seyahat etsin diye Türk pasaportu vermiştir. Yıllar sonra Barzani bu pasaportu 2007 yılında Türkiye’ye geri iade etmiştir. 8. Cumhurbaşkanı iken 17 Nisan 1993 yılında şüpheli bir şekilde vefat etmiştir. Ailesi bu vefatı zehirlenme olduğundan şüphelenmiştir. Döneminde Türkiye dünyaya açılmış ve gelecekle ilgili önemli adımlar atmıştır.

UGUR MUMCU

22 Ağustos’ta Kırşehir’de doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da gördükten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk fakültesini bitirmiştir. “Ordu uyanık olmalı” Sözünden dolayı askerliğe hazırlanırken gözaltına alınmıştır. Mamak askeri cezaevinde 7 yıl hapse mahkum edilmiş fakat yargıtayca karar bozulup serbest bırakılmıştır. 1977 yılında Cumhuriyet gazetesinde yazmaya başladıktan sonra değişik gazetelerde çalışmıştır. Yaşamı boyunca kürt sorunu üzerinde çok durmuş bunla ilgili kitaplar yazmıştır. 24 Ocak 1993 yılında son kitabı olan “Kürt Dosyası” adlı kitabını yayınlamak üzere iken bombalı saldırıya uğramıştır.

Yayınlayan

Serkan Köse

Türklük gurur ve şuuru, İslam âhlak ve fâzileti...

“TÜRKİYE’DEKİ BÜYÜK SUİKASTLER” üzerine 14 yorum

 1. farkındamısınız bilmem ama suikastların hepsi karadeniz ve daha batı tarafından olanlarla dolu bitane kürt yok asıl bu önemli ve kaçırılmayacak bir ayrınttı

   1. Karadenizli veya farklı memlekettli bilemem ama istersen karadeniz dışından olanları sayayım biraz;

    Musa ANTER
    Metin GÖKTEPE
    Ümit KAFTANCIOĞLU
    Ahmet Taner KIŞLALI
    Eşref BİTLİS
    Necip HABLEMİTOĞLU
    Uğur MUMCU
    Muammer AKSOY
    Onat KUTLAR
    Hüseyin Danış TUNALIGİL
    Hamit FENDOĞLU
    Doğan ÖZ

    Karadenizli olarakta suikaste uğrayanlar;

    Bahriye ÜÇOK
    Sabahattin ALİ
    Nihat ERİM
    Gaffar OKAN
    Adnan KAHVECİ
    Bahtiyar AYDIN
    Cem ERSEVER

   2. AYNEN! özal mış! BOPun federasyoncu AFYONcu ağababasıdır…retö gibi hain yani…. BAHRİYE ÜÇOK unutmuş. TÜRBAN (SAÇ ÖRTMENİN) FARZ olMADIĞINI Tv lerde anlatan İLK KADIN İLAHİYAT prof. idi .türban SÖMÜRÜSÜNÜN ÖNÜNDEKİ ENGELDİ Rahmetliyi ..abd öldürttü….UĞUR MUMCU da rabıta le abd yi deşifre etmiş. onu da..hablemitoğlu da FETÖ yü deşifre …ooof Allahım of!!

  1. Sende konuştuk yani şimdi öylemi? “Bitane Kürt Yok” demekle neyi kastediyorsun be bölücü kara zihniyetli ırkçı faşist insan? Senin soyun nereden geliyor? Git aynaya bak “Türk’e benziyormuyum?” diye. Asıl Türk’ler çekik gözlü yatsı yüzlülerdir. Hangi birimiz onlara benziyoruz? Ha bu arada bilgin olsun, Turgut Özal’da Kürttü. Tamammı yavrum? Git iyice araştır, ağzında emzikle faşist yorumlar yazıp milleti ganyana getirme.

  2. Musa Anter?
   Turgut özal?
   Ne oluyor ben merak ettim ne sacmaladın şimmdi konuşma boş boş!

 2. bütün suikastler birgün açığa çıkıcak elbet bence bunların arkasında en fazla bir vaya iki isim var

 3. Ah ülkem! Güzel ülkem! Benim suikasti, linci bol ülkem! Başka ırka,başka görüşe,düşünceye,çoğulculuğa tahammülü olmayan ülkem! Biz niye gerideyiz biliyor musunuz işte bu yüzden başka görüşlere tahammül yok ülkede.Ben bi kürdüm ya en basitinden ya ben 1. Sınıftayken benim öğretmenim ben kürdüm diye benden nefret ederdi ya küçücük çocuk çocuk o nerden bilsin ırkı , siyaseti, pkk yı onu şunu bunu o lanet ırkçılık her alanda ırkçılık başka bir düşünceye karşı çıkmak bile düşünce ırkçılığıdır . O lanet aşırıcılığınız iğenç zihniyetiniz oldukça bu ülkenin gelişmesini beklemeyin! Savunduğunuz ideolojinin bile farkında değilsiniz ya arkadasım ülkücü olabilirsin milliyetçi olabilirsin sana olma diyen mi var ya ama sen kalkıp beni kendinden üstün görüp üstüne ezmeye çalışırsan bu ne ülkücülük ne milliyetçilik olur. Benim senin görüşüne saygım var diyip tartışmanın sonunu tekmeyle bağırmayla çağırmayla bitiren insan kaynıyor bu ülke. Kazım Koyuncu der ya hani:”yıllarca bu ülkenin sistemiyle mücadele ettim,sonra anladım ki sistemle kanser aynı şeymiş.” Atgözlülüklerinizle ve kara bir tarihle iyi geceler türkiye!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir