21. YÜZYIL POPÜLİZM VE ABDÜLHAMİD HAN

Günümüzde aydın diye adlandırılan bazı kimselerin olaylara ve fikirlere yaklaşımları hayret verici  düzeyde. Bu kişilerin bütün fikirlerine öncülük eden popülizm anlayışı, ki bu anlayış sosyallik ve toplumsallıktan çok farklıdır, günümüz insanının ve gençliğinin zihnini fazlasıyla meşgul edip bulandırmaktadır. Bu popülizmin öncülerince vatan haini ilan edilen Abdülhamid Han‘ı hatırlayalım.

Osmanlı İmparatorluğu‘nun en buhranlı döneminde görev almış ulu hakan. Otuz küsür yıl tahtta kalmış, bu buhranlı dönemde hasta adamı(Osmanlı Devleti’ne bu dönemde avrupa tarafından verilen ad) tekrar ayağa kaldırmış, 300 milyon altın olan dış borcu 30 milyon altına düşürmüş, şuan modern devletlerin bile kuramadığı bir istihbarat teşkilatı kurmuş, Küba‘ya istihbarat elemanları göndermiş, Amerika’ya sel yardımı göndermiş, Filistin‘in kendilerine(yahudiler)verilmesine karşılık Osmanlı Devleti‘nin tüm dış borcunu ödemeyi kabul eden yahudi dünyasına büyük bir Osmanlı sillesi indirmiş, Yunanistan‘ın yapmış olduğu bir küstahlığın cevabı olarak soluğu ordusuyla Atina önlerinde almış, Mekke, Medine, Hicaz arasına  demir yolu döşetirken sırf Efendimiz(S.A.V) ve sahabelerimizin ruhları tren sesinden rahatsız olmasın diye rayların altına keçe döşetmiş ruhuna canların feda olacağı ulu hakan.

Nasıl olur da insan böyle bir insana vatan haini diyebilir? Ben Abdülhamid Han‘a vatan haini diyen bu zihniyetin ve temsilcilerinin bu ülkede kaç taşı kaç taşın üstüne koyduklarını inanın çok merak ediyorum. Bu insafsız anlayışın da kabul edilebirliğini sizlerin insafına bırakıyorum.

“21. YÜZYIL POPÜLİZM VE ABDÜLHAMİD HAN” için bir yorum

  1. gerçekten toplum bazı kesimler tarafindan kötü lanse edilmiş. bu padişah ki hasta osmanlının ömrünü 30 yıl uzatmış en az avrupa kadar yenilikler yapmış.özeliklede demiokrasi karştı bi şahıs olarak tanınmış eger 93 harbinde mebusan meclisini kapatmasaydı osmanlı 93 harbinden sonra ancak bi 5 yıl ömür sürebilirdi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir