Büyük İskender Hakkındaki Söylenceler

Büyük İskender , gerçektende ismi gibi büyüktü. Yanlızca 33 yaşında ölmesine rağmen tarihe adını yazdırmayı başarabilmiştir. Zaten kendisinin istediği de buydu; unutulmamak.

Yaşadığı dönemde bir tanrı olarak kabul edilmiş ve Mısırlılar onu Firavun ilan etmiştir. Her ne kadar kendisi de inanmasa da bazıları onun Zeus‘un oğlu olduğunu söylemiştir. Bir çok halk onu kendilerinden saymıştır. Dünyayı fethetmek için yola çıkan ve bu dediğini kısmen gerçekleştirmiş olan  İskender hakkında bir çok söylence bulunmaktadır.

İranlılar İskender’i bir masal kralı ve bir İranlı yapmışlardır. Onların söylencelerina göre İskender babası olan Philip’in soyundan değil Akhaimenid hanedanından Kyros‘un (Kyros ilk Pers kralıdır) soyundan geliyordu. Öykünün gelişimine göre, İskender Karanlıklar Ülkesi‘ne girerek ve Fagfur ya da Çin İmparatoru ile savaşarak mucizelerini tamamlamak içinilerlemesine devam etmiştir. İskendername ya da Farsça İskender’in Öyküsü zamanla Firdevsi‘nin Şahname‘sinde de yerini alacaktı. Bir halk destanında halkına ışığı getirmek için bütün canavarları yenen ve bütün tehlikeleri aşan bir kahraman olarak varlığını sürdürüyordu. İskendername günümüzde İranlı çocuklarla yaşlıların gözde kitaplarından biri olmuştur.

İskender garip bir biçimde, belki de İran çeşitlemesi aracılığı ile, İsrail‘in eski geleneklerine sızmıştır. Burada, İskender’e “Benim çobanım ol” diyen İsrail’in tanrısı Yahova’nın hizmetlerinde olduğuna inanılmaktadır. Böylece İskender Hz. Davud‘un soyuna bağlı bir mesih-kral olarak ortaya çıkmıltır.

-Araba kabileleri imgelemlerinde ona hemen bir yer ayırarak İskender zülkarneyn, İki Boynuzlu İskender (Musa gibi) olarak korumuşlardır.

-Kızıl Deniz’in kıyısında yaşayan Etopyalılar İskender’i Hrstiyan bir aziz yapmışlardır. Bu söylencede İskender bir sefere çıkıyor ve insanları mucizevi bir şekilde iyileştirerek yoluna devam ediyordu.

-Zamanla evrensel bir gelenek haline gelen mucize öykülerden Ermeniler ve Suriyeliler de bir arça aldılar. Hatta incelikli Bizanslılar bile İskender’i Çin’e giden İpek Yolu‘nu açan kahraman kral olarak benimsediler.

Orta Çağ Avrupa’sının imgelemi İskender’i dünya zenginliklerini bir tarafa iten bir romans şovalyesine dönüştürmüştü.

Tarihteki en büyük komutanlardan biri olan  Büyük İskender, bir çok halk tarafından kendilerinden biri olarak görülmüş ve onların tarihlerinde müthiş bir kurtarıcı , kahraman olarak , bazılarında ise korkunç bir canavar olarak yerini almıştır.

“Büyük İskender Hakkındaki Söylenceler” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir