Gordion Düğümü

GordionGordion ‘daki (Yassıhöyük,  Polatlı çevresi) düğümü çözen kişinin Asya’nın Büyük Kralı olacağı inancı kutsallık kazanmıştı.

İskender Gordion ‘a gelince arabayı , boyunduruğu ve kayışı (bunlar Gordion düğümü oluşturan öğeler)  görme arzusuna düştü. Bunun nedeni  kayışı boyunduruğundan çözen kişinin Asya’nın hakimi olacağı inancının çok konuşuluyor olmasındandır.Kızılcık ağacının kabuğundan yapılan kayışın uçları içe kıvrılarak bağlandığı için görünmüyordu. İskender kayışı çözmenin hiçbir yolunu bulamadı ve başarısız olduğu taktirde seyredenlerin üzerinde olumsuz bir etki bırakacağından korktu.Bazılarının dediğine göre , kılıcını çeker düğümü kesti. Ancak onunla orada bulunanlardan birisi İskender’in araba okunun çivisini çekip  çıkardığını söylüyor…    Anlatılanlar ne kadar doğru olursa olsun İskender ve adamları mücizeyi gerçekleştirmiş gibi dışarı çıktılar. Bu olaydan sonra İskender’in yazgısı gereği Asya’nın kralı olacağı söylencesi konuşuldu durdu.

Bütün bunlar İskender’in Asya’yı fethemeyi ne kadar istediğinin kanıtı. Çünkü İskender’in Gordion düğümü olayında da görüldüğü gibi Asya’yı fethini bu şekilde kehanetlerle destekleyip bütün askerlerine Asya’yı fethedeceği inancını aşılıyordu. Bu şekilde hem askerlerin isyanlarını engellemiş oluyor hem de savaşa askerlerini moralleri yüksek olarak götürüyordu.

“Gordion Düğümü” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir