İskender’in Atının Çalınması

 Büyük İskender ve BukefalosTarihteki en ünlü at Büyük İskender’in atı Bukefalos’tur.

İskender’in meşhur atı Bukefalos Asya da Zadrakarta denilen şehirde hırsızlar tarafından çalınır. Bunun üzerine yerli halk Makedon askerlerinin aceleci bir saldırısına maruz kaldılar. 

İskender eğer siyah at geri verilmezse göçebelerin çadırlarını yakacağı haberini verir. Bunun üzerine Bukefalos’u çalan hırsızlar atı geri getirirler. Böylece yerli halk ile barış tekrar sağlanır. Beklenenin aksine İskender hırsızlara ödül vererek onları gönderir.

 Bukefalos’un ölümü:

Hindistan’da Kral Porus ile yapılan savaşta İskender’in üzerinden hiç inmediği sevgili atı yaralandı ve öldü (M.Ö.326). Atın öldüğü yerde bir mezar yaptırdı ve mezarın etrafına da bir şehir kurdu ve bu şehre atının ismini verdi (bugünkü Bukefaleia (Jhelum) şehri, Pakistan).

“İskender’in Atının Çalınması” üzerine 3 yorum

 1. İSKENDERİN ATI KADAR MEŞHUR DEGİLDİR
  FAKAT TARİHTE ONUN KADAR SAHİBİYLE ÖZDEEŞLEŞMİŞ BİR AT DAHA VARDIR
  VE SANIRIM SÜVARİSİNE İSKENDERİNKİNDEN DAHA YARARLI OLMUŞTUR
  BU ATIN İSMİ VARMIYDI YOKMUDU KAYITLARDA BİLGİYE RASLANMAMIŞTIR
  SÖZ KUNUSU AT BİZİM TARİHİMİZLEDE ÇOK İLGİLİDİR
  SON HARZMŞAH CELELETTİN
  MOGOLLAR TARAFINDAN ÜÇ YANINDAN KUŞATILDIGINDA
  TEK KURTULUŞ YÖNÜ OLAN
  İNDUS NEHRİNE
  CELELETTİNİN YAKLAŞIK 60-70 METRE YÜKSEKLİKTEKİ UÇURUMDAN ATLAYIP NEHRİN AZGIN SULARINI YARARAK KARŞI SAHILE GEÇTTİGİ ATTIR
  BU MANZARAYA BİZZAT TANIK OLAN CENGİZ HAN
  TAKDİRLERİNİ ŞÖYLE DİLE GETİRMİŞTİR
  KEŞKE BENİMDE BÖYLE BAHADIR BİR OGLUM OLSAYDI
  MEÇHUL KALAN TARİHİMİZE VE MEÇHUL KAHRAMANLARIMIZIN AZİZ ANILARINA SAYGILARIMLA

 2. Bizim tarihimizde de çok meşhur atlar vardır. Bunlardan birisi Köroğlu’nun kıratı diğeri de Brastikli Aziz Ağa’nın kıratıdır. Köroğlu’nun kıratı yüzünden Bolu beyi Köroğlu’nun babasının gözüne mil çektirmiş. Brastikli Aziz Ağa’nın kıratı da çok namlıymış. Erzurum’da Karakin Pastırmacıyan’ı yaklaşık 50 tane korumasının içinde tek başına vurduğunda Pastırmacıyanın korumaları ateş ediyorlar Aziz Ağa’nın kıratı yaralanıyor düşüyor ama Aziz Ağa kıratının yularını bırakmıyor o esnada gök gürlüyor ve at bir kalkıyor ve şahlanarak o ateş çemberinde uzaklaşıyor ve sahibi Aziz Ağa’yı kurtarıyor. Atalarımız boşuna dememiş
  At, Avrat, Silah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir