İskender’in Attalos’a Çıkışı

Büyük İskender filminden o sahneİskender‘in babası Philip‘in komutanlarından Attalos’un kızı ile düğününde (o sırada kraliçe İskender’in annesi Olympias ‘tur.)  Philip salonda bulunanların onuruna kaldırır. Bu arada yeteri kadar sarhoş olan Attalos ayağa fırlayarak  ve pek emin olmayan bir sesle “Krallık çiftinin, damadın erkekliğinin ve gelinin güzelliğinin onuruna kadehimi kaldırıyorum. Tanrıların Makedonya tahtına yasal bir varis vermelerini diliyorum, “ dedi.

Bu, o anda söylenebilecek en talihsiz cümleydi, çünkü Makedon soyluları arasında Kraliçe’nin(İskender’in annesi Olympias) sadakatsizliğine ilişkin söylentiler  dolaşıyordu; bu durum da Prens’in(İskender) soylu kanına gölge düşürüyordu.

Olympias’ın (Makedon geleneklerine göre kraliça düğünde bulunmak zorundadırlar) yüzü bir ölü gibi bembeyaz oldu. Attalos’un dediklerini açık seçik işiten konuklar sessizliğe büründüler ve kıpkırmızı kesilerek ayağa fırlayan , öfke nöbetlerinden birine tutulduğu belli olan İskender’e baktılar. 

” Rezil herif! ” diye bağırdı. “Köpek soyu! Ben neyim peki? Piç miyim?  O söylediklerini geri al, yoksa seni domuz gibi keserim!” Tehditlerini yerine getirirceğini kanıtlarcasına kılıcını kınından çekti.

İskender’in, kayınpederine bu biçimde davranmasını ve düğününü bozmasına alınan Philip içtiği şarabın etkisiyle kılıcını çekip oğlunun üzerine yürüdü. Konuklar çığlık çığlığa bağırmaya başladılar, dansözler kaçıştılar, aşçılar kopmak üzere olan kasırgadan korunmak için masaların altına sığındılar.

İstifini bozmandan dimdik duran İskender’e vurmak için bir sedirden ötekine atlamaya çalışan Philip’in ayağı kaydı; masa örtülerini, yiyecekleri devirerek kıpkırmızı bir şarap gölünün ortasına  düştü. Ayağa kalkmaya çalışıtı ama yeniden yüzüstü düşüp yuvarlandı.

İskender babasına doğru yürüdü ve kılıcını ona uzattı; salon derin bir sessizliğe bürünmüştü. Attalos ise kül gibi bembeyaz olmuştu. “Şuna bir bakın!” diye alaycı bir kahkaha attı İskender. “Avrupa’dan Asya’ya geçmek isteyen şu adam daha yuvarlanmadan bir sedirden ötekine atlayamıyor.”

Philip “Seni geberteceğim!” diye bağırmaya çalışıyordu. İskender dışarı çıkarak oradan uzaklaştı.

Bu olaydan sonra İskender sürgüne yollandı. İlerleyen aylarda babası İskender’i affederek tekrar saraya çağırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir