MEHMET AKİF ERSOY VE BEKLENEN GENÇLİK RUHU

Çekilen onca çile, ızdırap, sürgün edilme, hor ve hakir görülme, öz yurdunda garip kalma boşuna mıydı? Mehmet Akif Ersoy‘dan bahsediyorum. Sizce üstad tüm bunlara bir hiç uğruna mı sabır ve sebat etmişti. O’nun bu sabır ve sebatına şaşmakla beraber bu sebatın kaynağını hala anlamış değilim. Bu sabrın kaynağı kişiliğinden midir, ummansı iman dehlizinden midir, başını adadığı yüksek ideal ya da davasından mıdır? Bilemem fakat bildiğim tek şey üstadın yeni bir gençlik ruhu beklediğiydi.

O genç ki:

Hasbi olsun yani çalışsın, didinsin, çatsın, kursun, etsin, eylesin, meydana getirsin, tırnağıyla  kazısın fakat işin sonunda kendisine mükafatı verilmek istendiğinde geri dursun. Ben bu işi mükafat için yapmadım, ismim anılsın diye yapmadım, bazı kimselere yaranma adına, bir zümrenin sevgisine mazhar olma adına, iltifat alma adına, makam mansıp adına yapmadım desin. Desin ki ben bu işi nefsimin memnun olacağı bir neticeyi gözleyerek yapmadım.

O genç ki:

Köşe başlarını her bir münadı kesmiş de kendisini harama davet ederken, bakışlarını bulandırmaya çalışırken, zihnine zehirden tohumlar şaçmaya çalışırken, yollarına kementler atarken, gideceği istikamete yılanlar çiyanlar salıverirken, her bir düzlüğü yokuşlara sürmeye çalışırken, BİSMİLLAH desin de bunların hiçbirine iltifat etmesin. Desin ki bunların hiçbirine gönül koymuyorum, bunların hiçbirine zerre değer vermiyorum, beni istikametimden alıkoyacak hiçbirşeyi önemli ve değerli bulmuyorum.

O genç ki:

Küçük daracık bir kalbi varsa, o kalbi istikameti dışında herşeye kapalı olsun. Kalbine süzülen herbir düşünce, herbir sevgi demeti, herbir istek ve arzusu istikametiyle alakalı olsun. Bunun dışında herbir meseleye kapalı olsun . Hem öyle ki kendisini alakadar etmeyen hiçbir şeye takılıp kalmasın , kalmasın ki  bu yeni gençlik ruhunu görenler hayretler içinde kalsınlar. Desinler ki bu ne harika bir yaşayıştır, bu ne güzel prensipler mecmuasıdır, bu ne güzel bir gençliktir ve sonra üstad kabristanından doğrulsun yaşlı gözlerini bu gençlere çevirsin ve desin ki nicedir sizleri bekliyordum, sizi ümid ediyordum, çektiğim  acıların,  sürgünlerin, ıstırabların meyvesi sizdiniz, acaba bu gençlik hiç gelmeyecek mi, gelipte gözümden yaşları silmeyecek mi diyordum desin, desin de bu gençlik gelip hem üstadın hem de bu asil, bu soylu bu necip milletin göz yaşlarına son versin.

“MEHMET AKİF ERSOY VE BEKLENEN GENÇLİK RUHU” için 10 yorum

  1. ya uğurcum sen başından büyük işler başarıyon hakkaten sana inanamıyom ama şunu biliyom tuuttttttuğunu koparmakta kararın ve azmin takdire şayan helal koçum yaz üstadlarımızı öğrenelim zaza osman gönül

  2. sevgili arkadaşım tarihinden bihaber yaşayan gençliğin önünde yeni ufuklar açıp bilgilendirdiğin için teşekkürler…bu bilgi dolu çalışmalarının devamını diliyorum umarım bilgi ışığın hiç sönmez…
                                                                              

  3. tebrik ediyorum arkadaşım mehmet akifi çok güzel anlatmışsın.ben senin kadar başarılı olamam bu konuda…. allah yolunu açık etsin.

  4. uğur edebiyatçılarımızı anlatabilmen için önce ilk okuma yazmadan geçmen gerekmiyo mu? ama helal olsun çok iyi bir konuya temas etmişsin başarılarının devamını diliyoruz. :)))

  5. arkadaşlar yorumlarınıza teşekkür ederim fakat isimlerinizi belirtirseniz sevinirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir