Sezar’ın Bilinmeyenleri

SezarAkdeniz’de büyük bir güç oluşturmuş birçok devlet vardır, lakin tüm Akdeniz’i kapsayan bir birlik oluşturabilmiş tek bir devlet olmuştur; Roma… Krallar İmparatorluğu Roma için, bazı tarihçiler şimdi ki medeniyetimizin hazırlayıcısı gözüyle bakarken, bazıları sömürgecilik faaliyetlerinden dolayı emperyalist bir güçten ileri gidemediklerini düşünür.

Böylesine tartışmalı bir imparatorluğun belki de en sansasyonel imparatoru Jül Sezar’dı. Aşkları, savaşları ve hatta sözleri bile asırlardır konuşulmakta. Kendi adına verilmiş bir ay bile mevcut. İşte bu imparatorun kamuoyunda pek de bilinmeyen yönleri;

-On yedi yaşında, dönemin radikal parti liderlerinden Cornelius’un torunu Cornelia ile evlenmiş, Diktatör Sulla’nın boşanma isteğini reddederek iktidar ile arasını açmıştı.

-Başarılı bir asker olan Sezar, aynı zamanda başarılı bir yazardı. Gramer ile evlenen Sezar’ın, Galya seferi ve iç savaş esnasında tuttuğu günlükler, bugün bile edebi değeri açısından örnek gösterilir.

-Büyük bir koleksiyonu vardı.

-Kariyeri ile parlayan ismi Caesar, kendisinden sonraki Roma imparatorlarına ve hatta diğer birçok hükümdara ünvan olarak verilmişti. Bunlara, Fatih Sultan Mehmed(Kayzeri Rum) ve Rus hükümdarlarına verilen Çar(czar) örnek olarak gösterilebilir.

-Kendisini kaçıran korsanların peşine düşmüş ve hepsini çarmıha gerdirmişti.

-Her ne kadar son sözleri “Sen de mi Brütüs?” olduğu iddia edilse de, bu hiçbir zaman kanıtlanamadı.

-Bugün kullandığımız 365 günlük devrik yıla dayalı takvim sistemi Sezar’ın eseridir. Yedi ayın 31 çekmesine Sezar karar varmiş, Senato da kendisini onurlandırmak için Temmuz’a Julius ismini vermiştir.

-Büyük aşk yaşadığı iddia edilen Mısır kraliçesi Kleopatra‘dan Cesarion isimli bir çocuk yapmıştı.

-Bir iddiaya göre Sezar doğduğunda annesi ölmüş, o da annesinin karnı kesilerek çıkartılmıştır. Bu yüzden kendisine “kesip çıkarılan” anlamına gelen Caeser ismi verilmişti. Bir diğer deyişle, günümüzdeki sezaryen işleminin de isim babasıdır.

www.farklitarih.com dan alıntıdır.

“Sezar’ın Bilinmeyenleri” üzerine 2 yorum

  1. Sezaryen’in Caesar’dan geldiği doğru ama Caesar’ın “karnı kesilipte çıkarılan” gibi bir anlamı olduğu doğru değil.

    Jül Sezarın babalarının, dedelerinin de kullandığı bir lakaptır Caesar lakabı. Sosyal savaş sırasında konsül olan Lucius Julius Caesar vardı mesela. Sextus Julius Caesar vardı bir tane.

    Ama Sezaryen’e adını veren kişi dediğin gibi bizim Gaius Caesar.

  2. tarihte onun hakkinda soylenmis hersey dogrudur,ispatlanmamasi onun oyle oldugu anlamina gelmez tarihten ne kadar bilgin varda boyle konusursun bire gafiiiiil!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir