Haçlı Seferleri

Haçlı seferi sekiz kez ordulu artı bir kezde çocuk haçlı seferi olmak üzere 1095-1270 arası düzenlenmiştir ve seferler çoğunlukla gayri hristiyanlara (hristiyan olmayan insanlara) karşıdır. Bu seferler 1095 ve 1270 arasında Avrupa’nın Katolik hristiyan kralı Papa tarafından vadedilen kutsal toprakları (Filistin) geri almak için düzenlenmiştir. Haçlı seferi ilk başta Ortadoğu’daki Müslümanlar ve Yahudilere karşı düzenlendiyse de sonradan Avrupa’daki hristiyan olmayan topluluklara ve sonradan başka bir hristiyan ülkesi olan Bizans’a (İstanbul’u almak için) karşı düzenlenmiştir. Haçlı ismide bu savaşa katılan hristiyanların giydiği elbiseden dolayı verilmiştir.

Haçlı seferinin oluşumu, sebeblerinden birede Türklerin Avrupa’yı almasından korkulduğu için oluşmuştur. Çünkü o donemde Türkler İslamiyet’i seçmiştir ve Bizans’a karşı Malazgirt Savaşı’nı kazanmıştır. Bu durumda Papa’dan yardım isteyen Bizans kralı 1. Alexsios onlara, Türkleri alt ettikten sonra Müslümanların kontrolünde olan kutsal toprakların (şimdiki Filistin toprağı) kapıları da sonuna kadar açıldığını söyleyerek Avrupa’yı savaşa dahil etmek istemiştir. Papa ise hem Türklerin Avrupa’ya girmesi korkusuyla hem de kutsal toprakları almak istemesiyle bu cevaba evet demiştir.

Bazı bilim adamları ve araştırmacılar haçlı seferi için pek çok neden ortaya koymuştur. Bunlardan biri Avrupalı hristiyanların, dinlerince kutsal sayılan Filistin’i Müslümanlardan almak istemeleri. Diğer sebep ise Avrupa’nın içinde bulunduğu fakirlik ve yoksulluğun insanları Ortadoğu’daki zenginliğe itmesiydi. Diğer bir inanış ise Müslümanlardan korkan Avrupa Türk ordularının Avrupa’yı tehdit etmesi ve Bizans’ın, Selçuklu Devleti’ne karşı Batı Avrupa’dan yardım istemesine yol açmıştır. Ticaret ise belirli sebeplerden biridir. Çünkü Asya ile Avrupa arasındaki ticaretin ana hattı olan Ortadoğu’da Müslümanların kontrolünü kırmak ve ticaret yollarını ele geçirmek istemeleri.

İlk savaşta mutlu sona eren haçlılar bu mutluluğu bir daha tadamadılar. Çünkü yapılan her Haçlı seferi husranla bitmisti ve bu durum Müslümanların güç kazanmasini sagliyordu. 1187 yılına gelindiğinde ise Selahaddin Eyyubi Kudüs’ü haçlılardan kurtarmıştı ve bu olay Haçlıların Ortadoğu’daki konumuna son vermiş idi.

Yazının uzmaması için yapılan haçlı seferlerinin detaylarını ayrı bir yazı olarak ele aldım. Devamı için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir