Haçlı Seferleri – Devam

Birinci Haçlı seferi

Papa bütün Avrupa ülkelerini 18 Kasım – 28 Kasım 1095 arası Fransa’da bir araya getirip onlara savaş talebinde bulunmuştur. Bu çağrıya bütün ülkeler kulak verip hazırlıklara başlamıştır ve ilk olarak 1097 yılında ilk haçlı seferini başlatmışlardır. İlk haçlı seferi Avrupalılar tarafından çok başarılı geçmistir. Çünkü Müslümanlar ve Yahudiler böyle bir saldırı beklemiyordu. Bu olaydan dolayı kadın, çocuk, yaşlı demeden çok insan kılıçtan geçirilmiştir. Dönemin Selçuklu hükümdarı 1.Kılıçarslan İznik’i haçlılara vermek zorunda kaldı ve aynı yıl Eskişehir’de yapılan savaşta ise haçlılara yenik düşmüştür. Sonradan Antakya’yı kuşatan haçlılar bir yıldır süren savaşın sonunda savaşı kazandılar. Yıl 1099’a gelindiğinde ise bu sefer haçlılar Kudüs’ü kuşattılar ve savaş sonunda herkesi katlettiler. Birinci haçlı seferinin sonucunda istediğini elde eden Avrupalılar orda kucuk devletler kurmaya başlamışlardır bunlardan biride Kudus Kralligi idi.

İkinci Haçlı Seferi

Haçlıların bölgedeki toprak kontrolleri giderek düşüyordu. Türkler her bir yandan saldırıyor ve buna dahil olan diğer Müslüman ülkeleri de haçlıları zor duruma düşürdüler. İkinci haçlı seferi bu sebeplerden dolayı 1147 – 1149 yılı arasında gerçekleşmiştir. Musul’un atabeyi 1. İmadeddin Zengi’nin ordusu büyük bir çaba ve beceri ile 1144 yılında Urfa’yı ele geçirmiş ve Haçlıların Urfa’daki konumuna son vermiştir. Haçlılar güç kaybedince hemen Avrupa’ya haber yollayarak yardım istemiştir. Almanya ve Fransa ordularını birleştirerek İkinci haçlı seferini düzenleyip Anadolu’ya girmiştir.

Fakat hesaba almadıkları cihat ordusu tarafından yenilgiye uğratılmışlardır.  Büyük bir dirençle karşılaşan haçlılar neye uğradıklarını anlamayıp çok güç kaybetseler de yine de küçük bir birlik ile Kudüs’e ulaşmışlardır. Bir yanda ilk haçlı seferinden kurulmuş olan ordu ile yeni gelen Haçlı ordusu güçlerini birleştirip Suriye’yi ele geçirmek istemişlerdir. Bu girişim sonucu istediğini elde edemeyen Haçlılar bir çoğu Avrupa’ya ve kutsal topraklara geri dönmüştür. İkinci haçlı seferi tam bir başarısızlık ile gecmistir.

Üçüncü Haçlı Seferi

“Yenilen Pehlivan güreşe doymaz” bu atasözü haçlı seferini anlatmak için bire bir uygundu. Avrupalılar yenilgiyi hazmedemeyip üçüncü bir hazırlığa başlamıştır. Bunun sonucunda 1189-1192 yılları arasında üçüncü haçlı seferini gerçekleşmiştir.

1187 yılına gelindiğinde tarihe ismini büyük harflerle yazdırmış olan Selahaddin Eyyubi ve ordusu Kudüs’u tekrar alarak, haçlılara büyük bir darbe vurmuştur. Bu darbe sonucu Alman İmparatorluğu 100.000 kişilik ordu ile Anadolu’ya girmiştir. Dönemin Anadolu Selçuklu Devleti hükümdarı 2. Kılıçarslan, haçlılarla girdiği savaşta onları alt edip büyük bir hezimete uğratmıştır. Bu durum üzerine bu sefer Fransa ila İngiltere Akdeniz yoluyla Akka’ya sefere çıkıp şehri zorla aldılarsada,  kutsal şehir olan Kudüs’ü alamadılar ve başarısız bir haçlı seferi daha gerçekleşmiş oldu. Bu olayda İngiltere Kralı rehin alınmıştır, bunun üzerine İngiltere bir miktar para ödeyip krallarını kurtarmışlardır.

Dördüncü Haçlı Seferi

Dördüncü Haçlı seferi 1200 ve 1204 yılları arasında geçti. Papa başarısızlıktan dolayı, yeni güç kurmak istemiş ve bir daha Avrupa ülkelerini savaşa dahil etmiştir. Büyük bir ordu kurulmuştur. Bu ordu önce Mısır’ı işgal edip oradan da Filistin’i yani kutsal toprakları alma niyetindeydi. Ordunun komutası İtalyanlara verildi. Papa orduları taşıması için Venedik ile gemiler karşılığında bir miktar para ile anlaştı.

Fakat yolculuk Mısır’a doğru gerçekleşmedi. Çünkü haçlılar Venediklilere ödeyeceği parayı bulamayınca vendekliler onlardan bir iki istekte bulundu. Bu seferin nakliyesini düzenleyen Venedik Dükü Enriko Dandolo onlardan önce Zara’yı almalarını sonra da Bizans İmparatorluğu’nun başına 2. İsaakios Angelos’un genç oğlu Alexios Angelos’u geçirmelerini istemişti. Bu durumda gereken para karşılanacaktı. Böylece haçlılar Konstantinopolis’e (İstanbul) doğru yöneldi. Haçlılar 1203’de şehir ele aldılar ve hemen Angelos’u kral ilan ettiler. Daha sonra geri çekilip yeni yardımların gelmesini beklediler. Fakat Angelos kaynak bulamayınca haçlılar orada kaldı. Bu durumdan memnun olmayan Bizanslılar isyan çıkarttılar. Bu isyan sonucu Alexis Dukas imparator oldu ve Angelos öldürüldü. Bu olaya çok kızan Venedik dükü Dandolo hemen haçlıları harekete geçirip Bizans’a saldırttı ve tarih 12 Nisan 1204’e gelindiğinde şehri işgal etti.

Bu işgal sonunda şehir tümüyle yakıldı ve çok kan döküldü. Şehirde bulunan önemli eserler Avrupa’ya götürüldü ya da yağmalandı. Sonradan Ortodoks olan Bizans İmparatorluğu’nun yerine Katolik Hristyanlığı kuruldu ve yeni adı da Frank idi. Bu seferden ne Avrupa ne de Bizanslılar, Venedikliler kadar kârlı çıktı. Çünkü Venedikliler birçok limana sahip olmuştu.

1261 yılına gelindiğinde Bulgar toprakları ve Konstantinopolis’inde içinde bulunduğu toprakları kaybeden Rumlar hemen yeni bir hükümdarlık kurdu. Bu hükümdarlığın adı İznik Rum İmparatorluğu idi. Sonradan bu imparatorluğun lideri Konstantinopolis’e gelerek asil Bizans İmparatoru oldu.

Beşince Haçlı Seferi

Papa yine gözünü kutsal şehir olan Kudüs’e dikmiş ve bu şehri almanın yolunun Mısır’dan geçtiğine inanmıştır. Yıl 1213’e gelindiğinde yeni bir haçlı çağrısı oldu ve çağrıya 1215 yilinda cevap bulundu. Ama ortada sorun vardı; batılılar bu konuda kararsızdı ve İtalyanlar da çekimser kalmıştı.

Bu olay üzerine 1217-1220 arası Jean de Brienne’nin komutanliginda hacli ordusu Nil nehrine doğru yol aldı. Hedefleri Kahire olan Haçlılar 1221’de etrafları sarılınca fidye verip geri gittiler.

Altıncı Haçlı Seferi

Altıncı haçlı seferi 1228 ve 1229 yılında gerçekleşmesi planlanıyordu. Papa seferi Roma Germen İmparatorluğu tarafından yapılmasıni beklenirken, bu imparaotrluk buna karşı çıktı ve savaşmadılar. Bu olay üzerine avrupalilar çeşitli tehditlerde bulunarak onları savaşa göndermek istedi. Ama Papa’nın tehditleri bile bu İmparatorluğu Müslümanlara karşı savaşa girmesine yetmemişti.

Yedinci Haçlı Seferi

Yedinci haçlı seferi 1248 ve 1254 yılında yapılmıştır ve Haçlılar adına hüsranla bitmiştir. Mısır ve ellerinde bulunan Dimyat’ta savaşa giren haçlılar kaybetmiş ve bu durum üzerine Haçlıların komutanı Fransa Kralı Louis Man-sure de esir düşmüştü. Dimyat’ı geri vermek kaydıyla serbest bırakılan kral 4 yıl sonra ülkesine geri döndü.

Sekizinci Haçlı Seferi       

Sekizinci ve son haçlı seferi de 1270 – 1272 arasında Fransa Kralı Sen ve Lui kardeşlerin Papa’yı kışkırtmasıyla başlamıştır. Bu haçlı seferinin hüsranla bitmesine sebep olan ise zamanının Tunus’ta bulunan Arap korsanları doğuya giden haçlı gemilerine zarar vermesiydi bu olay sonunda bu ordunun yarısı salgından öldü.

Çocuk haçlı Seferi

1212 yılında çocuklar bir araya toplandı ve çocukların Haçlı Seferini kurdu. Binlerce çocuk bu oluşuma katılmıştı ve Kudüs’e doğru yola çıkmışlardı ama yolda onları Venedikli tacirler yakaladı ve köle olarak sattılar.

“Haçlı Seferleri – Devam” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir