Pers Süvarileri

persler

Pers ordusunun en önemli parçası şüphesiz suvarilerdir. Pers süverileri bir çok savaşta ortaya koydukları mücadeleyle tarihte özel bir yere sahiptir. Pers suvarileri karşısında aciz duruma düşen Romalılar Persler karşısında ağır yenilgilere uğramışlardır

Değişik terihlerde dört Roma ordusu Suriye ovasında Pers süvarisi karşısında umutsuz bir savaşın yenilgiye yol açtığını kanıtlamışlardır. Marcus Antonius (ünlü Kleopatra’nın “Mark Antony”si) dağlara çekilerek emrindeki ordunun bir bölümünü kurtarmıştır. Triumvir Crassus‘un öldürüldüğü, kıyıya Gaugamela(Büyük İskender’in kendisinin sahip olduğundan yaklaşık 5 kat daha fazla olan Pers ordusunu yendiği yer)’dan çok daha yakın olan bir yerde, Carrhea’da bir Roma ordusu aşağı yukarı tamaman yok edilmiştir.

Bir diğeri Edessa(Urfa’nın) ‘da dağıtılmış ve imparatoru Valentian esir edilmiştir. (Valerian’ı atının üzerindeki Şapur karşısında dizlerinin üzerine çökmüş durumda gösteren, Pers sanatçılarının kayalara oyarak yaptıkları en azından iki tasvir yaşamaktadır.) Dördüncü orduysa İmparator Julianus’un komutasındaki Ktesiphon’a kadar ilerleyen ve Dicle boyunca güçlükle geri dönen ordudur. Geri çekiliş sırasında imparator ölmüş ve emri altındaki ordunun yarısı yok olmuştur.

“Pers Süvarileri” üzerine 6 yorum

 1. serkan sayende per suvarilerinide ogrendik…. siten sayesinde istedigim cogu bilgilere ulasabiliyorum…

 2. Serken Bey

  Valerianus’un ordusu yenilmemiştir. Önemli roma tarihçilerinden Gibbon Valerianus’un müzakere esnasında sasaniler tarafından tuzağa düşürülüp tutsak edildiğini söyler. Ayrıca, Roma perslere karşı genelde hep üstün olmuştur yukarıda belirttiğiniz romanın yenilgilerine karşın roma perslere karşı genelde ezici zaferler elde etmiştir. Trajanus’un yada Severus’un yada Diocletianus’un zaferleri en bilinenleridir.

  1. Roma’nın genelde üstün olduğu ya da olmadığı hakkında yazımda bir açıklama yok zaten. Valerianus’un yenildiği hakkında da bir açıklama göremedim yazıda.

   Verdiğiniğz bilgiler için teşekkür ederim.

   1. Affedersiniz, sanırım yazınızı düşünmeden yüzeysel olarak yorumladım. Ben teşekkür ederim sizin verdiğiniz bilgiler için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir