Roma Tarihinin En Büyük İsyanı

Ancient_GalileeTarihteki en büyük imparatorluklardan biri olan Roma Akdeniz’e sınırı olan bütün toprakları yönetiyordu. İmparator Neron‘nun neden olduğu kaos yıllarında çok büyük bir isyan çıkacaktı… 

M.S 69 yılında Roma’ya karşı o güne kadarki en büyük ayaklanma Judea(Bugünkü İsrail’in bulunduğu bölge) bölgesinde çatlak verdi. Bu ayaklanmayı bastırmak için Roma, görevinden azledilmiş General Vespasian ve onun oğlu Titus‘u görevlendirmiştir. Ödülleri ise ikisinin birden imparator olması olacaktı.

Burada anlatılan olaylar Josephus Ben Mattatiyahu‘nun tuttuğu kayıtlardan bizlere ulaşmıştır.

M.S 66 yılında isyan başlamıştır. İsyanın nedeni ise Roma’nın Judea valisinin rüşvetçiliği, Yahudilerden yüksek vergi alması ve haksız yönetimidir. Yahudilerin Romalılara artık vergi vermek istememesi üzerine Judea valisi askerleriyle Yahudilerinin o zamanki en kutsal tapınağına saldırmıştır. Fakat Romalılar Judealılar tarafından püskürtülmüşlerdir.

Bu olaydan yaklaşık 6 ay sonra 30.000 kişilik Roma ordusu isyanı bastırmak için gönderilmiştir. Fakat Roma ordusu isyancılar tarafından katledilecektir. Bu olay tarihe Beth Horon katliamı olarak geçecektir.  Bunun üzerine imparator Neron‘nun saraydan kovduğu General Vespasian isyanı  bastırmak için görevlendirilmiştir.

Yahudiler tarafında ise zafer sevinci yaşanıyordu. Yahudilerin yeni lideri Hanan Ben Hanan Romalıların tekrar saldıracaklarını biliyordu. Bundan dolayı Roma kuvvetlerini karşılamak için Josephus‘u yahudi kuvvetlerinin komutanı olarak Galilee‘ye gönderecekti. Hanan Ben Hanan uzun sürecek bir savaşta kendilerini yeneceğini bildiğinden Josephus‘u Galilee‘ye göndermesinin sebebi Romalıları antlaşmaya zorlamaktı. 

Josephus'a ait olduğu söylenen bir roma büstüHarekete geçen Vespasian komutasındaki Roma ordusu tarafından her yer yakılıp yıkılıyor, on binlerce Yahudi ya katlediliyor ya da köleleştiriliyordu. İnsanlar Romalılardan kaçarak Josephus’un bulunduğu Jotapata‘ya akın ediyordu. Romalılar tüm kuvvetlerini buraya yığdılar. Josephus 47 gün Romalılara karşı dayanabilceklerini söyledi ve enteresan bir şekilde 47 gün sonra Romalılar kaleyi ele geçirdiler. Josephus beraberinde ki kişiler kaledeki bir kuyuya saklandılar ama Romalılar onları buldular. Diğerleri Romalılara teslim olmaktansa ölmeyi tercih ettiler. bunun üzerine Josephus her üçüncü kişinin yanındakini öldürmesini söyledi. Bu şekilde son iki kişiden biri kendisi kaldı. Josephu bir alimdi ve bunu hesaplamış olabilirdi. Josephus diğer kişiyle Romalılara teslim oldu. (Josephus Vespasian‘a ileride imparator olacağını söyledi ve 2 yıl sonra bu öngörü gerçekleşecek Vespasian imparator olacaktı.)

Romalılar yakıp yıkmaya 2 yıl boyunca devam ettiler ama bu sadece isyancıların Kudüs‘te toplanmasını sağladı. Yaudilerin lideri Hanan Ben Hanan isyancılar tarafından öldürülecek ve Kudüs isyancıların eline geçecekti.

Bu arada M.S 69 yılında Josephus isyancıları teslim olmaya  ikna etmesi için serbest bırakıldı. Fakat isyancılar savaşmayı tercih ettiler. Roma da Neron‘nun öldürülmesi ile çıkan karmaşa sonucunda Vespasian imparator ilan edilmişti. Vespasian Kudüs’ü alarak Roma’ya hediye verme arzusundaydı. Oğlu Titus‘u Kudüs’ü alması için görevlendirdi.

Kudüs‘e yapılan saldırılar isyancılar tarafından devamlı püskürtüldü. Sonunda Titus Kudüs etrafına duvar örülmesi emrini verdi. Bu duvar üç günde yapıldı ve yaklaşık 1.5 metre yüksekliğe ve 13 hisara sahipti. Bu Roma askeri mühendisliğinin kaydedeğer en büyük başarısıydı. Amaç isyancıları aç bırakarak Kudüs’ü ele geçirmekti. Bunda da başarılı olacaklardı.

italy-rome-colosseumSonraki üç ay boyunca insanlar açlıktan ölmeye başladı. Fakat buna rağmen isyancılar teslim olmayı kabul etmedi. Fakat isyancıların kuşatma kulelerine saldırmak için kazdıkları tünellerin çökmesinden dolayı kuşatma kırıldı. Romalılar şehre girdiler ve binlerce insan katledildi. İsyancıların başı olan Yahya ömür boyu hapsedildi. Yahudilerin kutsal tapınağı ise yakıldı. Yahudiler bu isyanın bedelini çok ağır kayıplarla ve kaybederek ödediler.

İsyanın bastırılmasıyla Josephus da Roma’ya yerleşti ve bu isyanın günümüze kadar ulaşan kayıtlarını yazdı.

Romalılar tarafından Yahudi tapınağından kaçırılan hazine, Roma’nın gücünün en büyük sembolü olan Vespasian Kolezyum‘unun yapımında kullanıldı.

“Roma Tarihinin En Büyük İsyanı” üzerine 3 yorum

  1. Öncelikle böyle bir siteyi görmekten aldığım sevinci bana yaşattığınız için sonsuz teşekkürler. Roma ile ilgili spartaküs dizisindeki bir yorumda yorumcu diğer arkadaşına sitemkar bir üslüpla bunun roma daki ilk isyan değil aksine 3 cü ve son isyan olduğunu belirtmişti akabinde bende merakımı gidermek için araştırırken sizin sitenizle tanıştım . daha sitenizi adamakıllı dolaşmadım ama şimdiden söyliyebilirimki zor ama çok yararlı şeyler veriyorsunuz sağolun.

    1. Üniversiteli bir kaç arkadaşla okuduklarımızı elimizden geldiğimizce paylaşmaya çalışıyoruz. Sizlere bu bilgileri ulaştırabiliyorsak bizlere ne mutlu . Sitede yazar olarak kayıt olabilme imkanı olduğu halde maalesef neredeyse hiç ilgi yok 🙁 . Tarih seven çok az insan var galiba. Ama biz yine de elimizden geldikçe paylaşımlarımıza devam edeceğiz . Çok teşekkürler.

  2. Batav ayaklanmasi nedir? F. Engels’in aile, ozel mulkiyet ve devletin kokeni 17. Baski 163.sayfada geciyor ve ben bunu arastirirken kendimi burada buldum. Elbette yazinizi da urpererek okudum. Din ve devlet ayni hokkabazlarin elinde…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir